Druhý náklad bol prvá trieda

Druhý náklad koncert event fotografia Pezinok

V lete v roku 1982, 12 ročné deti, Dodo Tarkay, Vlado Durbák a Peťo Mlynár založili kapelu Druhý Náklad. S prispením Vladovho brata Borisa skupina naberala hudobné skúsenosti a tvorili šat kapely.

 

V rokoch 1982 – 2006 sa v skupine vystriedalo viacero muzikantov – spevák Ľudo Adamčík , klávesisti Mišo Fiala, Peťo Malatin a Martin Bruno, bubeníci Ľubo Švec, Zolo Fogelszinger, saxafonista Marek Jendrichovský, zvukár Roman Richter a mnoho ďalších. Každý z nich priniesol do kapely niečo svojské.


Skupina v rokoch 1993-2006 účinkovala vo viacerých hudobných reláciách v televízii, rozhlase a na festivaloch. Po odmlke Druhého Nákladu od roku 2006 Dodo Tarkay pokračoval v skupine Malevil, kde so svojim bratom Peťom a ďalšími muzikantmi interpretovali repertoár Druhého Nákladu doplnený ich novou tvorbou z pera Doda a Peťa Tarkayovcov. Postupne sa Malevil transformoval do súčasnej formácie Pii Jam.

Druhý náklad koncert event fotografia Pezinok

Prvotriedy koncert

Musím priznať, že tento koncert bol jedným z najlepších na evente Muzikantský Pezinek. Nestihol som ich úplne od začiatku, keďže som sa počas eventu potreboval presunúť na hodinku nafotiť iný koncert. Ale o tom som písal niekde v prvých blogoch z Pezinka.

Bolo vidieť, že chalani sú naozaj ostrieľaní hudobníci ktorí majú za sebou kopec rokov hrania. Nepôsobia na javisku spôsobom „postojíme, odohráme, odspievame“, páčilo sa mi ako si celý koncert užívali, ineragovali nielen medzi sebou ale aj smerom k návštevníkom. Živé vystúpenie, ktoré bolo naozaj živé po všetkych stránkach.

Druhý náklad koncert event fotografia Pezinok

Škoda, že...

Nejaký čas som rozmýšlal, či fotky z tohto koncertu budem publikovať alebo ich napokon „hodím do koša“. Každé jedno vystúpenie som spracovával nielen fotografiami, ale snažil som sa ho priblížiť aj textom. O tom blog vlastne je. Vždy časť textu bola pocitovo moja, na niektoré detaily som komunikoval s kapelami a dodali mi podrobnosti, ktoré som sám počas fotenia nestihol zachytiť alebo si ich zapamätať… raz to bolo niečo k hudobníkom, raz k histórii kapely, inokedy mi chýbal setlist skladieb ktoré odohrali.

 

Niekedy to trvalo kratšie (ideálna spolupráca bola napríklad s Cashmarock), niekedy som čakal na odpoveď týždeň, dva, občas bolo treba pourgovať.

 

Podaktoré kapely urobili aspoň minimum. Chápem, že všetci sa niečim živíme, rovnako muzikanti neprofesionálnych kapiel musia robiť kopec iných aktivít na to, aby vo finále zarobené/ušetrené peniaze a čas mohli dať do hrania.

V prípade kapely Druhý náklad som bohužiaľ ani po urgenciách nedostal žiadnu spätnú väzbu. Ešte aj ten text z prvého odstavca je jediný, čo sa mi podarilo vygúgliť. Preto som zvažoval, že tieto fotky ani nezverejním. Chcem totiž, aby moje výstupy mali aj väčšiu pridanú hodnotu ako pár snímkov. Pre mňa, pre návštevníkov, pre fanúšikov aj pre kapely.

Druhý náklad koncert event fotografia Pezinok

V princípe sa nič zvláštne nestalo

Je to pre mňa skôr vec postoja. Keď ja bez nároku na odmenu venujem niečomu čas na evente, potom niekoľko hodín času postprocesom fotiek, potom komunikáciou, zháňaním dodatočných informácií, písaním… tak si myslím, že druhá strana by si mohla nájsť aspoň pol hodinu – hodinu času na kúsok textu, ktorý výstup obohatí. Hlavne vtedy, keď je každé ušetrené euro dobré a namiesto investície do promo, výstupov… sa môžu dať do hrania, nástrojov, skúšok…

 

Ale možno to len nesprávne chápem. Nie je to iba vec tohto blogu. S kapelami som na ničom dopredu nebol dohodnutý, keďže som pôvodne išiel iba „odfotiť kamoša na koncerte“. Výsledok blogov bol spontánny s tým, že som sa rozhodol dať do toho viac a dať von aj niečo neočakávané s ďalšou ako to ja volám „pridanou hodnotou“.

 

Zrejme inak to vnímajú mladé kapely, ktoré fungujú vďaka supportu rodičov, ktorí svoje „decká“ podporujú aby mali priestor (a financie) na zmysluplnú tvorbu, trávenie času a kreativite. V dnešnom mori muziky, kapiel, štýlov nie je začínajúcim muzikantom ľahké sa presadiť, hlavne mimo svoju lokalitu. Kapely, ktoré hrajú 10, 20, 30 rokov to možno vidia úplne inak a nejaké takéto výstupy sú pre nich nepodstatné.

 

Každopádne, aj keď tento blog mal byť pôvodne o niečom inom, potom vlastne ani nemal byť vôbec… tak nakoniec ste ho dočítali až do konca. A máte možnosť si fotky aj pozrieť. Pretože by ich bolo proste škoda.

 

Napriek všetkému čo som tu popísal (proste mi to prišlo svojim spôsobom ľúto) by som na koncert kapely Druhý náklad išiel kľudne znova. Avšak nie fotiť, iba sa zabaviť sa, zaskákať, zatancovať, zaspievať. „Starí bardi“ odohrali super show a aj keď v názve majú slovo „Druhý“, bol to prvotriedny náklad!

Druhý náklad koncert event fotografia Pezinok

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Stačí ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia

Instagram: https://www.instagram.com/strobesk/

 

Prípadne ak uznáte za vhodné, pridajte mi hodnotenie mojej práce tu:

Google: https://g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Mohlo by vás zaujímať

Muzikantský Pezinek - eventové fotografie Druhý náklad

Dychová hudba Senčanka koncert event fotografia
Predchádzajúci Po rocku, bluese či divadle som odbehol fotiť dychovku
Nasledujúci Zvodka z fotenia eventu o cenzúre a propagande
Marína Závacká, Iveta Barková talkshow event foto

Comments are closed.