Vysokého ISO na fotografii sa netreba báť

fotografia iso kapela bta

Strašiak meno ISO

Spomínam si, keď som robil svoje prvé fotky na zrkadlovku CANON EOS 250D a boli zlé svetelné podmienky (bez možnosti použitia dodatočného osvetlenia). Pri manuálnom nastavení som nemal inú možnosť ako dvíhať citlivosť snímača (ISO). Teda za podmienok, že som nemohol už predlžovať čas expozície, pretože pohyblivý objekt by bol rozmazaný a ani som nemohol pustiť do objektívu viac svetla, pretože jednoducho, objektív to technicky už neumožnoval svojou svetelenosťou.

 

Výsledok bol vo všeobecnosti často nepoužiteľný. Fotografia taká zrnitá že bola prakticky nepoužiteľná pre ďalšie grafické výstupy. Taktiež softvér na dodatočnú úpravu ešte nedisponoval takými vychytávkami a umelou inteligenciou ako teraz. Kým v začiatkoch som sa bál ísť nad ISO 1000, dnes niektoré veci fotím bežne s 5000 aj vyššie. Princípy expozičného trojuholníka pre fotografiu pridávam nižšie.

Expozičný trojuholník
Expozičný trojuholník - zdroj: https://www.ephoto.sk/

Koncert fotografovaný takmer po tme

Vďaka tomu, že používam modernú techniku (Canon EOS R6 Mark II) a kvalitné sklá (Canon L-kové objektívy so svetelnosťou f2.8 po celom rozsahu) fotenie na vysokej citlivosti nie je taký problém ako bol kedysi. Zároveň aktuálne verzie softvéru už majú implementované prvky umelej inteligencie a vedia so šumom robiť naozaj výborne.

 

Takáto kombinácia mi umožňuje dodať na konci výsledok, ktorý vyzerá vzhľadom na podmienky fotografovania výborne. Osvedčilo sa mi to aj pri fotkách z koncertu amatérskej kapely BTA, ktorá bola ako prekvapenie firemného eventu.

 

Chalani si začali techniku chystať neskoro poobede, keďže mali vystupovať až podvečer. Zabudlo sa však na jednu dôležitú vec – osvetlenie, ktoré sa v exteriéri na danom mieste nenachádzalo. Začalo sa hrať okolo 19:30, čo je na jeseň už čas, kedy slnko pomaly už zapadá.

 

Našťastie som vo svojom fotobatohu mal jedno maličké RGB LED svetlo Fomei. Výkon je tam bohužiaľ iba 12 wattov, čo samozrejme na osvetlenie celého priestoru nemohlo stačiť. Nakoniec som ho spustil na režim striedania náhodných farieb a dotvorilo to celkom fajn atmosféru. Nebol to zázrak vedy a techniky, ale na danú chvíľu jediné riešenie aby s pokročilým časom chalani nehrali v úplnej tme.

fotografia iso kapela btafotografia iso kapela bta

Fotografovanie na ISO 5000-25600

Postupne ako mizli aj posledné zvyšky prirodzeného svetla som postupne zvyšoval citlivosť a hral sa aj s rýchlosťou uzávierky. Iste pri niektorých by sa zrejme dalo ísť aj na pomalšiu rýchlosť, chalani zase nehrajú nejaký hardcore s prudkými  rýchlymi behaniami, headbangom alebo behaním po pódiu (vlastne ani pódium tu nebolo). Chcel som sa ale vyhnúť rozmazaným rukám pri pohybe na strunách.

 

Začal som postupne, niektoré fotky (vo výsledku cca 100 dobrých záberov) išli postupne na hodnotách ISO od 5000 až po 25600 a rýchlosť uzávierky od 250 do 500, tu som však skôr potom už len skúšal, keďže materiálu bolo nafoteného dosť.

Fotografie pred a po úprave (before - after)

Výsledok v posprocese editovaný v Adobe RAW / Lightroom s použitím jedného filtra, pretože fotky boli určené pre sociálne siete. Ako vidíte, aj pri vysokých hodnotách ISO je výsledok viac ako dobrý.

 

Do setu nižšie som sa snažil vybrať farebne príbuzné fotografie. Napriek tomu si môžete všimnúť farebné rozdiely – tie sú však dané tým, že spomínané LED svetlo bolo zapnuté v režime náhodnej zmeny farieb a preto napríklad pri žltej sú farby teplejšie ako pri modrej… čo ale logiku samozrejme dáva.

 

Pri fotografie dávam informácie z originálneho CR3 súboru. Všetky fotky boli snímané s fotoaparátom Canon EOS R6 Mark II a objektívom Canon RF 70–200 mm f/2,8 L IS USM a + – idú aj v časovej postupnosti večera.

A aby som nezabudol

Chalani (Ivan, Leo, Peťo a Miloš) sa potešia, ak si pozriete ich tvorbu alebo ich budete folúveruvať na webe a sociálnych sieťkach:
web: https://kapelabta.sk/
FB: https://www.facebook.com/bta.dnv
Instagram: https://www.instagram.com/kapela.bta/
Youtube: https://www.youtube.com/@kapelaBTA

fotografia iso kapela btafotografia iso kapela bta

ISO: 5000, clona f2.8, expozičný čas 1/250

fotografia iso kapela btafotografia iso kapela bta

ISO: 5000, clona f2.8, expozičný čas 1/250

fotografia iso kapela btafotografia iso kapela bta

ISO: 12800, clona f2.8, expozičný čas 1/250

fotografia iso kapela btafotografia iso kapela bta

ISO: 25600, clona f2.8, expozičný čas 1/500

fotografia iso kapela btafotografia iso kapela bta

ISO: 25600, clona f2.8, expozičný čas 1/250

fotografia iso kapela btafotografia iso kapela bta

ISO: 25600, clona f2.8, expozičný čas 1/500

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Stačí ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia

Instagram: https://www.instagram.com/strobesk/

 

Prípadne ak uznáte za vhodné, pridajte mi hodnotenie mojej práce tu:

Google: https://g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Hotel pod Lipou Modra - fotografia event
Predchádzajúci Kúzelné prostredie keramickej dielne v Modre
Nasledujúci Karin Sarkisjan dojala publikum v Senci
Karin Sarkisjan event fotografia

Comments are closed.