Úžasný Podmorský svet SZUŠ R. Madarászovej

SZUŠ R. Madarászovej Event fotografie Podmorský svet

Ak by som mal popísať absolventský koncert jedným slovom, bolo by to asi úžasné, dokonalé, perfektné, dychberúce… Vidíte, ani sám by som vlastne nevedel vybrať jedno jediné slovo. Žiadne z nich by totiž nedokázalo popísať v plnom rozsahu to, aké v skutočnosti bolo.

Predstavte si podmorský svet, kde...

Zavrite oči a predstavte si, že skočíte s dýchacím prístrojom do čistého mora pri koralovom útese. Dostanete sa do sveta plného tých najrôznorodejších morských tvorov, ktorí hýria farbami, neustále sa pohybujú. Menia nielen smer, formáciu, rýchlosť či tvar. Sú veľké, malé, niektoré plávajú tesne pod hladinou, iné sa pohybujú po dne.

 

Aj keď spočiatku sa vám zdá všetko akoby nekoordinované, prichádzate postupne na to, že toto je naozajstné predstavenie života v jeho čistej podobe. To čo vidíte, nie je žiaden chaos, je to systematické prežívanie každého okamihu. Začínate vnímať, že každý pohyb, každá zmena má svoj význam a zmysel. Nedejú sa len tak náhodne ale majú svoj dôvod.

 

Tak a teraz tie oči otvorte a predstavte si, že toto všetko sa udialo na divadelnom javisku. Jediným rozdielom je, že okrem ticha pod hladinou ste obohatení o intenzívnu zvukovú stopu a nie ste mokrí.

SZUŠ R. Madarászovej Event fotografie Podmorský svet

Súkromná základná umelecká škola Renaty Madarázovej v Senci

Riaditeľka tejto ZUŠ Renata Madarásová na začiatku predstavenia povedala, že urobiť predstavenie Podmorský svet, respektíve spracovať túto tématiku bolo jej dávnym snom. Škola má za sebou viac ako 20 ročnú tradíciu a na splnenie tohto sna asi bolo treba dozrieť. Určite škrt v plánoch urobila aj korona, kedy nič nefungovalo ako by malo.

 

Niekedy sa zvykne hovoriť, že v živote sa nám nedejú veci ktoré chceme, ale veci, ktoré práve vtedy potrebujeme. Ak by bolo predstavenie Podmorský svet pred dajme tomu 10 alebo 5 rokmi, vyzeralo by zrejme úplne inak.

 

To ako vyzeralo včera nie je podľa mňa ani tak otázka myšlienky, technickej realizácie, zvuku či spôsobu realizácie. Bolo potrebné vyzrieť pedagogicky, umelecky, skúsenosťami… Ako výsledok sme tak dostali úžasné predstavenie na ktoré môžu byť pyšní všetci, ktorí sa na jeho realizácii podieľali – od tanečníkov všetkých vekových skupín cez pedagógov, lektorov, choreografov, kostymérov až po zvukárov a osvetľovačov.

 

Myslím, že sen Renaty Madarászovej sa splnil dokonale a pre všetkých, ktorí za Morským svetom stoja to bola zaslúžená odmena.

SZUŠ R. Madarászovej Event fotografie Podmorský svet

Toto je predstavenie, ktoré chcete vidieť!

Podmorský svet má celkovo 6 predstavení. Poslednú šancu máte túto sobotu 27.4. o 10:00, 13:00 a 15:00. Ak nemáte ešte na tento deň v Senci program, tak odporúčam šikovne kúpiť lístky (ak ešte sú) a vyraziť do kinosály MsKS. Neoľutujete ani minútu času, ktorý na tomto evente strávite!

 

Za 10€ lístok nielen že podporíte obrovskú tvorivosť, energiu a čas celého kolektívu, ktorí sa predstavením stojí, ale dostanete naozaj úžasný zážitok. A možno si poviete, že toto je ZUŠka, do ktorej chcete dať svoje deti.


Ja som si veru spomenul na časy cca 15 rokov dozadu, keď moja dcéra patrila medzi takéto deti a doteraz to neľutujem. Pretože aj vďaka tejto škole sa z nej stal úžasne kreatívny a cieľavedomý človek.

SZUŠ R. Madarászovej Event fotografie Podmorský svet

Nie všetko je o peniazoch a za peniaze

Áno, samozrejme… odkedy spoločnosť prešla od výmenného obchodu k peniazom tak zohrávajú snáď pri všetkom dôležitú úlohu. 

Mne fotenie takýchto eventov vždy pripomína, prečo to rád robím. Nie je to o tom, že ma to baví. Je to o tom, že prostredníctvom fotografie mám možnosť byť pri takých úžasných podujatiach, ako bol napríklad aj Podmorský svet.

 

Niekto možno, keď si bude pozerať aj fotky v tomto blogu uvidí len nejaký farebný záber. Ja pri evente vidím hodiny, desiatky, stovky hodín času, ktorí tomu všetci venujú. Vidím cez fotku obrovské množstvo energie, entuziazmu, nadšenia, kreativity, nápadov… ktoré sa odzrkadlia v emócii. Samozrejme, nie vždy idú veci jednoducho, nie vždy aj všetko na javisku klapne tak ako sa 100x predtým nacvičilo. Občas to nie je iba smiech, sú to aj slzy, krik. Ani nám fotografom nevyjde vždy všetko dokonalo. S odstupom času by sme robili inak, farebne, kompozične… Ale to je život… 

 

Čo tým chcem povedať vlastne… všetko čo som popísal vyššie sa nedá vyčísliť v peniazoch. To more času, energie, práce… neurobia finančne bohatých ani deti/absolventov, ani pedagógov, ani choreografov, ani krajčírky ktoré šijú kostými na mieru či ďalších. Najväčšou odmenou je vnútorný pocit, že „sme to dokázali“. A to sú niekedy hodnoty, ktoré obohatia všetkých do života oveľa viac ako mince a bankovky.

SZUŠ R. Madarászovej Event fotografie Podmorský svet

Fotografie z eventu

Fotenie Podmorského sveta sme dohodli v priebehu jedného dňa. Doobeda som napísal dievčatám, poobede sme si zavolali a večer uz sa fotilo. 

 

Musím priznať, že to bolo jedno z najťažších fotení, ktoré som v priestoroch MsKS Senec robil. Nemyslím tým podmienkami pre prácu ale scénou ako takou. Bolo to presne akoby ste skočili do spomínaného mora v ktorom je milión života a vy neviete kam sa skôr pozerať aby ste stihli vnímať, koľko krásy sa okolo vás deje. A k tomu ju ešte chcete všetku zachytiť. Scéna bola pekne umelecky nasvietená, a dynamické svetlo veľmi pekne dokreslovalo atmosféru predstavenia.  

 

Farby a intenzita svetla sa neustále menila, „rybička“ raz bola na jednom mieste aby v sekunde bola úplne inde, alebo to bola celá skupina morských tvorov, ktoré plávali po celom javisku, menili tvar, smer a v momentoch som sa rozhodoval či idem chytiť jednu na udicu (detail) alebo všetky (scéna ako celok) do siete ešte predtým ako sa rozpŕchnu do všetkých strán a za pár sekúnd znovu spoja do veľkého, živého a organického celku na úplne opačnej strane javiska. 

 

Poučenie pre mňa: Ak by som šiel nabudúce niečo takéto fotiť, asi by som najprv šiel na nejakú finálnu skúšku aby som si urobil plán v ktorom čase bude z akého miesta najlepší záber, kedy budem fotiť detaily, kedy celky, aká scéna bude nasledovať, kde sa budú pohybovať hlavní protagonisti a kde zvyšok tanečníkov… aby mi neušlo nič podstatné.

 

Na mojom Canon EOS R6 mark II som vystriedal obidva moje hlavné objektívy Canon RF 70–200 mm f/2,8 L IS USM a Canon RF 24-70mm f2.8 L IS USM. ISO som menil dynamicky podľa scény od cca 2000 až do 10-12000. Pri F3.2-4 a čase 250-400 som stavil čisto na silent shutter a elektronickú uzávierku.

 

Na začiatku som si všimol, že niektoré zo svetiel mi robí galibu a sú viditeľné jemné pruhy na fotkách. Preto fotky, hlavne zo začiatku predstavenia neboli úplne ideálne. Pre bežné použitie fotiek na sociálnych sieťach by to nevadilo a zrejme by si to ani veľa ľudí nevšimlo, ale ja to tam proste vidím.

SZUŠ R. Madarászovej Event fotografie Podmorský svet

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Stačí ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia

Instagram: https://www.instagram.com/strobesk/

 

Prípadne ak uznáte za vhodné, pridajte mi hodnotenie mojej práce tu:

Google: https://g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Mohlo by vás zaujímať

Eventy v Senci: https://www.facebook.com/mskssenec

Webstránka SZUŠ R. Madarászovej: https://www.szus-senec.sk/

Facebook SZUŠ R. Madarászovej: https://www.facebook.com/SZUSRMadaraszovej

Predstavenie Podmorský svet - fotografie z eventu

MsKS Senec, Súkromná základná umelecká škola Renaty Madarázovej v Senci

Senecké ochotnícke divadlo event fotografia Senec
Predchádzajúci Čaro dosiek ochotníckeho divadla
Nasledujúci Wet Floor odohrali v Pezinku výborný set
Wet Floor Muzikantský Pezinek event fotografie

Comments are closed.