Ľudovít Ódor a odpoveď na základnú otázku

Ľudovít Ódor event fotografia Senec

Učiteľka roka priviedla do Senca Ľudovíta Ódora

Vypredaný Labyrint v MsKS Senec a na pódiu dvaja vážení a oceňovaní ľudia. Tak by sa dala jednou jedinou vetou zhrnúť návšteva Ľudovíta Ódora, ktorého pred naplnené publikum pozvali do Senca Iveta Barková a Alena Walterová.

 

Meno Ľudovíta Ódora si väčšina Slovákov spojí s postom premiéra Slovenskej republiky. Túto pozíciu zastával počas tzv. úradníckej vlády (máj-október 2023). Okrem toho však dlhoročne pôsobí ako ekonóm a pedagóg. Netreba zabudnúť ani na jeho prácu v Národnej banke Slovenska, podieľal sa na založení Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Útvaru hodnoty za peniaze… proste je to KAPACITA uznávaná nielen na Slovensku.

 

Na evente mu sekundovala Iveta Barková, riaditeľka a učiteľka na Súkromnej základnej škole v Senci. Toto meno bude bežným ľuďom menej známe, avšak v pedagogickej obci ju veľmi dobre poznajú. V roku 2020 získala ocenenie Učiteľka Slovenska. Zvíťazila nielen v hodnotení odbornej poroty ale pridala k nej aj Cenu verejnosti.

Ľudovít Ódor event fotografia Senec

Politický event? Ani náhodou!

Pred eventom samotným boli určité obavy (u koho, je na túto chvíľu irelevantné) že pôjde akýmsi spôsobom o politicky smerované podujatie, keďže Ľudo Ódor je momentálne lídrom kandidátky PS vo voľbách do europarlamentu (8.6.2024).

 

Nič také sa však nedialo a o politike prakticky nepadlo ani slovo (OK, jeden všeobecný vtip áno). Ľudovít Ódor tu nebol ako politik, bol tu hlavne ako ekonóm, pedagóg, vizionár a autor knihy Rýchlokurz geniality. Tomu podľa mňa na prvý pohľad (kľudne ma opravte) zodpovedalo aj publikum, kde som tipoval, že väčšina boli ľudia, ktorí sa podieľajú na vzdelávacom procese.

Ľudovít Ódor event fotografia Senec

Vzdelanie ako celoživotná hodnota

Takže žiadna politická myšlienka sa tu nešírila. Práve naopak. Ódorovou ideológiou je pragmatizmus, hospodárska politika založená na moderných metódach a dátach a viera v to, že úspešná spoločnosť potrebuje vzdelaných ľudí, rozumné pravidlá a kvalitné inštitúcie.

 

Celé rozprávanie sa točilo okolo dvoch základných otázok – o hodnotách z pohľadu finančného manažmentu a ekonomiky a o hodnotách vzdelávania. Vzdelávanie je totiž kľúčom k tomu, aby boli ľudia schopní tvoriť hodnoty pre spoločnosť. Sú základom rozvoja nielen ľudí samotných. Nevzdelaní ľudia totiž nemôžu tvoriť vzdelanú komunitu, spoločnosť či štát.

Ľudovít Ódor event fotografia Senec

Aká je realita na Slovensku

A aj keď každá vláda hovorí o školstve ako o jednej z priorít, realita nám ukazuje 50 odtieňov šedej. Namiesto potreby zvyšovať kvalitu vyučovania znižujeme úroveň hodnotenia tak, aby cez pomyselnú latku preliezlo čo najviac študentov. Máme školy, ktoré produkujú ľudí s titulom ale bez vzdelania. Máme učiteľov, ktorí berú svoju práci iba ako zamestnanie. Máme študentov, ktorí sa učia len kvôli známkam. Máme rok 2024, ale stále sa topíme v minulosti.

 

Na druhú stranu, máme aj projekty s vysokou pridanou hodnotou, máme školy ktoré spolupracujú s významnými firmami a inštitúciami, máme pedagógov ktorí pracujú srdcom… A to nie vďaka štátnom podporovanému vzdelávaniu ale napriek nemu.

Je Ódorova kniha sprievodcom po galaxii?

Nemusí to byť pravda ale mohla by byť, pretože…

  • mal na sebe tričko s motívom sprievodcu po galaxii
  • v strede bolo veľké číslo 42, čo je mimochodom odpoveď na základnú otázku života, vesmíru a vôbec
  • kniha Rýchlokurz geniality má 42 kapitol

Ľudovít Ódor je zrejme veľkým fanúšikom knihy Stopárov sprievodca po galaxii (ak nechcete čítať, pozrite si film.) a symbolikou na toto dielo odkazuje. Náhoda? Nemyslím! Vie niečo čo my nevieme? Určite! 

Ľudovít Ódor event fotografia Senec

Fotenie eventu

V Labyrinte som opäť fotil event s Canon RF 70–200 mm f/2,8 L IS USM. Tentokrát bolo publikum oveľa početnejšie a sedenie bolo natiahnuté nielen úplne dozadu ale aj na pódiu vpravo. To som využil primárne na fotenie scén spoza divákov, takže mi to pomáhalo vytvoriť hlboký obraz s rozmazaným popredím a ostrými postavami v pozadí, čo v tomto prípade boli Ľudo Ódor a Iveta Barková.

Samozrejme fotenie bolo bez použitia akéhokoľvek blesku, takže ISO podľa záberu 6000-12000, uzávierka 1/320, clona 2.8-3.5.

Ľudovít Ódor event fotografia Senec

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Stačí ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia

Instagram: https://www.instagram.com/strobesk/

 

Prípadne ak uznáte za vhodné, pridajte mi hodnotenie mojej práce tu:

Google: https://g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Zopár odkazov

Eventy v Senci: https://www.facebook.com/mskssenec

Facebook Ľudovít Ódor: https://www.facebook.com/LudoOdorOfficial

Webstránka Ľudovíta Ódora: https://www.odor.sk/

Kniha Rýchlokurz geniality: https://www.martinus.sk/117-rychlokurz-geniality/kniha

 

Fotografie zo stretnutia s Ľudovítom Ódorom

Veronika Homolová Tóthová talkshow event fotografia
Predchádzajúci Talkshow s Veronikou Homolovou Tóthovou
Nasledujúci Dvojkoncert speváckych zborov Stella a SborKlan
Event fotografia koncert speváckych zborov Stella a Sborklan

Comments are closed.