Dvojkoncert speváckych zborov Stella a SborKlan

Event fotografia koncert speváckych zborov Stella a Sborklan

K foteniu koncertu dvoch zpeváckych zborov Stella zo Senca a SborKlan z Pražskej mestskej časti Klánovice som sa dostal viacmenej náhodou. Kolega Fero Labanič z nášho Mestského Fotoklubu Tibora Huszára potreboval pomôcť na sobotu s fotením v Senci.

 

Tak sme sa rýchlo dohodli a podvečer vyrazili do priestoru Evanjelického cirkevného zboru v Senci.

Event fotografia koncert speváckych zborov Stella a Sborklan

Zborový spev v kostole má svojský zvuk

Zažil som predtým fotenia koncertov, respektíve hudobných vystúpení v rôznych priestoroch. Ešte oveľa viac by som ich napočítal ako dívák.

 

Zažil som koncerty vo veľkých športových halách, v kinosálach, kultúrnych domoch, na záhrade, v reštaurácii, v baroch, v čajovni, na svahu lyžiarskeho strediska a dokonca aj na bowlingových dráhach. Zvuk bol raz lepší, raz horší… záležalo nielen od priestorov ale aj od zvukára.

 

Priestor ECZ v Senci si predstavte ako neveľký chrám s vysokými stropmi. Na jednej strane oltár s a primárne v celom veľkom priestore lavice na sedenie. Zvuka sa teda rozlieha celým priestorom a na tomto dvojkoncerte nebolo nutné používať ďalšie ozvučenie. Keď sa rozozneli hlasy 15 spevákov, bezproblémov boli počuť všade. 

Event fotografia koncert speváckych zborov Stella a Sborklan

Česko-slovenská spolupráca Stella a SborKlan

Ako vznikol vôbec tento nápad? 
Silvia Neupauerová Šišková je Slovenka žijúca a spievajúca v amatérskom zbore SborKlan v Prahe Klánoviciach. Jej snom bolo nejakým spôsobom prepojiť zbory z Česka a Slovenska.


Raz táto otázka padla pri pražskej návšteve Mariána Brnuľu zo Senca. Ten sa hneď chytil telefónu a podarilo sa mu cez kamaráta spojiť s Tomášom Šelcom, ktorý vedie zbory hneď dva –  Stellu v Senci a Nevädzu v Stupave. Slovo dalo slovo a spoločne radosť mohla začať. So Stellou sa prvý krát stretli na Petříne v Prahe v júni minulého roka a tento rok spoločný koncert pripadol na Senec .

 

Senecký zbor Stella existuje viac ako 10 rokov. Dirigentom a hlasovým pedagógom zboru je Tomáš Šelc, ktorý vedie toto zoskupenie prevažne bývalých aj súčasných absolventov ZUŠ, ktorých dopĺňajú ďalší speváci zo Senca a okolia.
Spevácky zbor Stella  má za sebou dve vydané CD a zúčastňuje sa nielen domácich ale aj zahraničných festivalov.

 

SborKlan z pražských Klánovic sa do Senca presunul zo spoločného vystúpenia v Stupave (so zborom Nevädza), takže si dali dve výstupká za sebou. Je to čiste amatérske zoskupenie pod vedením Daniely Emanovskej a má viac ako 30 členov. Ich reportoár je široký a pre publikum je zrejme najobľúbeňejšou upravená skladba Modlitba pre Martu. Tú odspievali na záver svojej časti vystúpenia a asi ani vzhľadom na deň, ktorý sme práve zažívali, asi ani nemohla byť výstižnejšia.

 

Na záver celého podujatia obidve zoskupenia odspievali spoločnú skladbu a postupne sme sa rozišli domov. Aj keď tento typ hudby nie je práve pre mňa, som rád, že som sa mohol zúčastniť a takto sa vlastne cez fotku dostať k príjemne strávenému večeru. 

Event fotografia koncert speváckych zborov Stella a Sborklan

Fotenie eventu

Začiatok eventu bol o 18:30, to ešte slušne prenikalo svetlo z vysokopostavených okien. Postupom času sa to ale podľa očaklávania menilo, takže postupne som dvíhal ISO až pokiaľ sa nezaplo umelé osvetlenie. Scéna tým samozrejme hneď chytila iný nádych.
Feri sa sústredil skôr na fotenie z predných radov, najmä kvôli nasadenej pevnej 50tke, takže ja som väčšinu záberov strieľal z väčšej diaľky a z balkóna. Po dlhom čase som fotil event čisto na silent shutter, aby sok m zbytočne nerušil zvukom cvakania foťáka.

 

Použil som osvedčený Canon RF 70–200 mm f/2,8 L IS USM. Blesk som ani v tomto prípade nepoužíval, ISO podľa záberu 4000-12000 podľa toho ako zapadalo slnko. Uzávierka 1/320, s clonou som hlavne pri väčších skupinách išiel na 5,6.

Event fotografia koncert speváckych zborov Stella a Sborklan

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Stačí ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia

Instagram: https://www.instagram.com/strobesk/

 

Prípadne ak uznáte za vhodné, pridajte mi hodnotenie mojej práce tu:

Google: https://g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Zopár odkazov

Eventy v Senci: https://www.facebook.com/mskssenec

Facebook Spevácky zbor Stella: https://www.facebook.com/spevackyzborstella

Facebook Sborklan Klánovice: https://www.facebook.com/sborklan

Facebook Evanjelický cirkevný zbor Senec: https://www.facebook.com/ecavSenec

Mestský Fotoklub Tibora Huszára Senec: https://www.facebook.com/groups/662478478617188

Fotografie Stella Senec & SborKlan Praha

Ľudovít Ódor event fotografia Senec
Predchádzajúci Ľudovít Ódor a odpoveď na základnú otázku
Nasledujúci Škandál!!! Jana Majeská túžila po milencovi!
Event fotografia Jana Majeská

Comments are closed.