Fotenie streleckej súťaže Gun Run 2022

Event fotografia Gun Run 2022

Fotografovanie streleckého eventu

Byť ako fotograf na streleckom evente a priniesť z neho fotky, ktoré budú mať rôzne typy záberov, uhlov, zachytenia akcie… nie je úplne jednoduché. Respektíve začnem takto… streleckých súťaží sa na Slovensku organizuje viacero typov. Asi najjednoduchším rozdelením je takzvané statické a dynamické:

  • statické: strelec stojí (sedí, leží…) na jednom mieste a strieľa na terč s cieľom dosiahnuť čo najlepší sústrel s najväčším počtom bodov. Jeho palebné pole (smer streľby) je v jednej priamej priečke priamo pred ním, v prípade brokovej streľby na asfaltové holuby je to širší uhol.
  • dynamické: strelec mení pozície, strieľa na určené ciele, presúva sa na iné vhodnejšie (alebo stanovené) miesto z ktorého strieľa na ďalšie terče podľa zadania daného stanovišťa (stage). Aj keď v princípe strieľa stále dopredu, uhol paľby je podstatne širší (súťaže typu IPSC, LOS alebo aj GunRun), taktiež pravidlá sú rozdielne. Cieľom je čo najrýchlejšie trafiť terče za čo najkratší čas.
Event fotografia Gun Run 2022
Prvý stage so streľbou spod prístreška.

Bezpečnosť na prvom mieste

Fotograf na takomto type eventu je limitovaný z pohľadu bezpečnosti (vlastnej aj ostatných zúčastnených vrátane strelca) a nenarúšania výkonu strelcov = nestáť v dráhe pohybu strelca, blízko pri ňom alebo akokoľvek ho obmedzovať/ohrozovať pri streľbe alebo manipulácii.

Dôležitá je komunikácia s organizátormi alebo rozhodcami na danom stanovišti (stage, strelecká situácia…) a priebehu, najmä:

  • kde je bezpečný priestor
  • kde strelec začína
  • akým smerom a kedy sa presúva
  • kde sa nachádzajú terče/smer paľby
  • signály pre začatie, ukončenie a prerušenie situácie
Event fotografia Gun Run 2022
Rýchla eliminácia cieľov z auta a následne presun na ďalšiu streleckú pozíciu.

Obmedzenia fotenia eventu v praxi

Z technického pohľadu je vylúčené použitie blesku, pri exteriérovom fotení eventu je ho ale zvyčajne dostatok, aj keď v niektorých prípadoch si to pýta vyššie ISO.

 

Ak chcem zachytiť aj niektoré detaily, ako napríklad nerozmazané odlietavajúce nábojnice, prácu záveru zbrane, zvírený prach z hlavne a podobne, uzávierku bežne používam aj 1/1000 (prípadne viac) a samozrejme sériové snímanie, aby som v postprodukcii mohol vybrať ten najvhodnejší snímok.

 

Fotiť sa prakticky dá z troch smerov – zľava od strelca, sprava (neprekračuje sa palebná línia) a z priestoru za ním. Ideálne zo vzdialenosti niekoľko metrov,  keďže pri streľbe vznikajú tlakové vlny, výšľah plameňa z hlavne a odlietavajú nábojnice. Jednak sa tým predíde poškodeniu techniky a zároveň som dosť ďaleko od strelca aby som ho nijako nerušil alebo neobmedzoval.

 

GunRun 2022 mal celkovo 3 situácie, z ktorých prvá sa išla spod prístrešku, takže tam bolo ďalšie obmedzenie z pohľadu možnosti fotenia (+ pod prístreškom bolo o dosť tmavšie ako na zvyšku streliska).

 

Druhý stage bol na otvorenom priestranstve v prvej pozícii so streľbou z improvizovaného tunela z pušky a rýchly beh so záťažou k terčom a riešenie situácie streľbou z pištole.

 

Tretia situácia bola s úvodným riešením streľbou z auta, premiestnením niekoľko desiatok metrov behom do ďalšej pozície a streľba na dlhú vzdialenosť.

Event fotografia Gun Run 2022
Streľba na dlhé vzdialenosti spoza vaicerých typov prekážok.

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Stačí ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia

Instagram: https://www.instagram.com/strobesk/

 

Prípadne ak uznáte za vhodné, pridajte mi hodnotenie mojej práce tu:

Google: https://g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Fotky z eventu Gun Run 2022

Event fotografia Marek Ruzsinszki Ako horiet a nevyhoriet
Predchádzajúci Workshop Ako horieť a nevyhorieť
Nasledujúci Fotografovanie oficiálnej vládnej návštevy Barhajnského kráľovstva
Fotografie oficiálnej vládnej návštevy Barhajnského kráľovstva

Comments are closed.