Dá sa atmosféra dostihov zachytiť na fotografii?

Dostihy Bratislava event fotografia

Kone sú úžasné nielen na fotkách

Naozaj! Kone sú úžasné zvieratá. Majestátne, krásne, silné, impozantné, milé… Milšie sú len medvedíky panda v smiešnych videách na Youtube a poníky (okrem tých v animoterapii, pretože tie neliečia, tie nenávidia).

Ku koňom a ich foteniu som sa dostal cez moju samičku, ktorá svojho času pomáhala a trénovala jazdenie v Čároch na Magic Ranch.

Dostihy Event fotografia
Dostihmi žije nielen tribúna ale kompletne celý areál.

Preteky, show aj spoločenská udalosť

Závodisko Bratislava historicky začínalo na Petržalskej strane Dunaja už v roku 1865, kedy sa tu bežali prvé klasické dostihy. To bolo ešte za čias Rakúsko-Uhorska. Dnešné dostihové závodisko Bratislava bolo postavené v sedemdesiatych rokoch a ročne sa tu organizuje niekoľko desiatok dostihových dní.

Dostihy Bratislava event fotografia
Dostihy nie sú iba o pretekaní, je to aj rodinná a spoločenská udalosť.

Ide to aj bez akreditácie fotografa

Na najlepšie fleky pre fotografov sa bežný návštevník nedostane. Je potrebné to vyriešiť akreditáciou a počet týchto kariet je obmedzený hlavne z dôvodu bezpečnosti. Takýto novinári / fotografi / kameramani sú označení zelenými reflexnými vestami a okrem vstupu na vyhradené miesta majú k dispozícii aj backstage priestory. Ja som toto nejako neriešil, hlavne v tomto čase som nemal moc tušenia ako to celé prebieha, našťastie Lenka mi pomohla sa zorientovať a porozumieť kedy, kde a prečo sa niečo udeje.

Dostihy Event fotografia
Dupot kopýt a energia plného cvalu je zážitok pre zmysly.

Atmosféra dostihov je že "fakt niečo"

Priznávam, predtým som dostihom nerozumel. Nerozumiem im ani teraz ale začal som chápať, čo na nich „ľudia vidia“.  Samozrejme záleží aj na tom, akú prestíž má konkrétny závod… a podľa toho je to aj sviatok. Nie je to iba o koňoch. Stretnete tu celé rodiny, dámy v klobúkoch, pánov v oblekoch, stretávajú sa tu priatelia. Sú tu atrakcie pre deti, občerstvenie a aj možnosť stávkovať.

 

Každému závodu (rozbehu alebo ako sa to volá), ktorých je v danom dni viacej, predchádza prehliadka koní v pedoku, čo je centrálny priestor pri tribúnach, následne sa kone s jazdcami dostanú na dráhu kde sa prebehnú a začne radenie do štartových boxov. Tu im musia asistenti pomôcť natlačiť, lebo kone už sú nabudené na závod a nie všetkým sa jednoducho do boxu chce.

Dostihy Bratislava event fotografia
Adrenalín v žilách koní level milión za 5... 4... 3... 2...

Reálna energia koní sa nedá na fotku zachytiť

Najväčšie napätie prichádza s vyrazením koní na trať dostihu. Akonáhle sú všetky v boxoch, je štart veľmi rýchly. Prvý som dokonca ani nestihol odfotiť, čakal som nejaké semafóry ako má Formul1 1, ale nestihol som ani zaostriť a kone už boli z boxov preč.


Najviac divákov sa prirodzene sústreďuje na tribúnach pri cieľovej rovinke. Veľmi sa mi páčilo, že celý dostih je pokrytý aj kamerami pri trati a zábermi z dronu (priamy prenos sa vysiela aj online) + výkon moderátora, ktorý už tak hustú atmosféru ešte viac umocňuje.


To čo bolo pre mňa osobne najviac je energia, ktorá z cválajúcej skupiny koní ide. Dupot kopýt trhajúcich trávu… neskutočný zážitok konskej sily naživo je niečo neporovnateľné s nejakým sledovaním obrazovky z pohodlia gauča doma.

Ťažko sa to popisuje… ale predstavte si ako stojíte pri Niagarských vodopádoch a cítite tú neskutočnú silu prírody. Lepšie to asi neviem povedať. Je to niečo čo nezachytíte na fotografiu, na video, nedokážete to plne navnímať z telky alebo z písaného článku… ani z tohto 🙂 Viete zachytiť kone, jazdcov, divákov… ale živelnú energiu nie. Dostihy proste musíte zažiť!

Dostihy Bratislava event fotografia
Wellness boxy pre kone.

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Stačí ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia

Instagram: https://www.instagram.com/strobesk/

 

Prípadne ak uznáte za vhodné, pridajte mi hodnotenie mojej práce tu:

Google: https://g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Fotky z dostihov - Závodisko Bratislava

Fotografie oficiálnej vládnej návštevy Barhajnského kráľovstva
Predchádzajúci Fotografovanie oficiálnej vládnej návštevy Barhajnského kráľovstva
Nasledujúci Koncert absolventov SZUŠ R. Madarászovej v Senci
SZUŠ Madaraszovej Senec koncert event fotografia

Comments are closed.