Workshop Od nápadu až po realizáciu

Workshop Lens Brothers Od nápadu až po realizáciu

Vzdelávanie je pre každého, kto sa snaží vo svojej profesii napredovať, prirodzenou súčasťou jeho cesty. Vo fotografii to platí samozrejme tiež. Nielen kvôli nastupujúcim trendom ale aj kvôli zdokonaleniu sa v tom, čo už robíme. Ja sa, ako už viete z mojich blogov, primárne venujem eventovej fotografii, kde prakticky okrem svojho fotoaparátu nemám nič, čo sa deje na scéne (pohyb, emócie, svetlá, čas…), pod kontrolou a neviem to ovplyvniť.

 

V tom je to pre mňa osobne čarovné. Neustále musím sledovať scénu, presúvať sa, meniť uhly, vzdialenosti, rýchlo reagovať na akékoľvek zmeny na scéne. Je to svojim spôsobom aj určitý druh adrenalínu, pretože treba brať pri tom všetkom do úvahy obmedzenia priestoru, divákov a podobne… Myslím si, že dobrý event nie je len o emócii na mieste a v čase konania, ale aj o spomienkach, ktoré sa podarí zachytiť na fotkách (a v blogu). Dobré fotky tak budú pripomínať zážitok z eventu aj po jeho skončení alebo s odstupom času. Nemusí ísť pritom iba o osobnú pamiatku ale aj o možnosť využitia fotografií napríklad na marketingové alebo organizačné účely.

Štúdiové fotenie portrétov

Vo fotografickom štúdiu je to úplne „iná hra“. Výhodou je, že prakticky všetko môžete mať plne pod kontrolou a výsledok dokážete ovplyvniť so všetkým, čo k tomu treba. Postavíte si scénu podľa zámeru fotografie, s modelom/modelkou odkomunikujete požiadavky, základné pózy, s vizážistkou prejdete líčenie tak, aby to vo výsledku celé sedelo a ladilo. K tomu si urobíte svetelný setup pomocou bleskov alebo stálych svetiel. A keď je všetko pripravené, pustíte sa do samotného fotenia, následne postprodukcie, retuše a výsledok je na svete.

 

Samozrejme, iné je, ak sa podieľate na nejakej napríklad reklamnej kampani, kde je kopec požiadaviek vopred daných a nemenných, aby to zohľadňovalo branding a komunikačnú stratégiu značky. Síce to na jednej strane fotografovi akoby zoberie časť jeho kreatívy, na druhú stranu sa viac môže sústrediť na technickú dokonalosť práce, v čom veľmi pomáha aj dobrý a zohratý produkčný tím.

Živý workshop je vždy viac ako video z YouTube

Dnes nájdete milión návodov ako vyriešiť kopec situácií spojených s fotením. Občas sú ale nejednoznačné, občas v jednom „návode“ máte úplne protichodnú informáciu ako v druhom, alebo je to, čo dostanete jednoducho nedostatočné.

 

Chalanov z Lens Brothers poznám už nejakú-tú dobu. Okrem dlhoročnej praxe, či už s fotením, natáčaním alebo postprodukciou urobili aj niekoľko veľmi dobrých online master classov (tuším ich mám asi 5). Musím povedať, že na Slovensku sú v tomto podľa mňa jednými z najlepších. Nejde pritom iba o samotný výukový materiál ale aj o komunikáciu vo všeobecnosti. Ani raz sa mi nestalo, že by mi napr. Peťo neodpovedal, keď som sa potreboval s niečím poradiť. Aj preto mám od nich kúpených viacero kurzov a vždy som bol spokojný. Každý, kto sa zúčastnil Peťových alebo Mišových prednášok mi iste dá za pravdu.

 

Keď dali na net termín celodenného workshopu, tak som hneď vedel, aký program budem mať na 24. novembra. Celý event prebiehal v domovskom štúdiu Fotokom. Bol som tu pozrieť prvýkrát a myslím, že vo väčšom štúdiu som ešte nebol. 620 metrov štvorcových priestoru je proste cítiť. Každá časť priestoru má svoje určenie a využitie. Kľudne by ste tu mohli fotiť aj kombajn, keby sa tam mal ako dostať.

Nápad, príprava, fotografovanie, postprodukcia

Výhodou tohto workshopu, ako už napovedal názov „Od nápadu až po realizáciu“, bolo prejsť si celkovú produkciu, ktorá s fotením súvisí. Základom bol námet, aký výsledok potrebujeme dosiahnuť a príprava na samotné fotenie. Od farebnosti scény, výberu vhodného oblečenia a vizáže. Výborné boli aj informácie z „druhej strany“, teda ako to vníma modelka, ako vizážistka, ako s nimi správne komunikovať požiadavky aj samotné pózovania „na place“.

 

Vďaka tomu nastalo niekoľko zmien, ktorým sme podriadili setup samotnej scény – pozadie, objekty či umiestnenie a výkony svetiel. V samotnom procese táto príprava zaberala asi 3/4 celkového času. Výborné na tom bolo práve to, že celý workshop bol interaktívny, preberali sa výhody nevýhody, dopady zmien na scénu, fotky… a teda výsledok. Nešlo o mechanické prevedenie, ale o to, pochopiť súvislosti a vedieť s nimi pracovať. Potom už samotná fáza fotenia bola radosť. Blesky blýskali, uzávierky cvakali, modelka modelovala a pri tom celom bola veľmi priateľská a pohodová nálada. Robili sme dve scény + pred obednou prestávkou si prešli možnosti úprav a postprocesu v Capture One a Adobe Photoshop, kde opäť Peťo prechádzal najdôležitejšie workflowy. Po 8 hodinách strávených so super partiou rovnako naladených ľudí som spokojne vyrazil domov. 

 

Fotogaléria z tohto workshopu nebude. Aj tých pár fotiek vyššie je skôr ilustračných, kde som sa doma s postprocesom alebo väčšími retušmi nezaoberal. Veľa som nefotil, išlo mi totiž o to navnímanie všetkej práce okolo samotnej fotky. A bolo to super! Ak by ste to chceli vyskúšať tiež, sledujte napríklad facebook Lens Brothers a určite zverejnia nejaký ďalší termín.

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie, pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Stačí ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: facebook.com/strobefotografia

Instagram: instagram.com/strobesk/

 

Alebo mi pridajte hodnotenie mojej práce tu:

Google: g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Pozrite si aj

Kurzy a Masterclassy Lens Brothers: lensbrothers.sk

Klaudia Bronerská – model: instagram.com/klauka__

Puala Malo – MUA: instagram.com/paula_malo_mua

Štúdio Fotokom: fotokom.sk

Game of Thrones Czech Symphonic Orchestra Bratislava fotografie
Predchádzajúci Epická Hra nielen o tróny v Bratislave

Comments are closed.