Čítanie na dobrú „Noc literatúry“

Event fotografie Noc literatúry Senec 2024

Verili by ste, že taká obyčajná vec, ako je čítanie úryvkov z knihy môže mať za sebou 16 rokov organizácie? Presne to je prípad eventu Noc literatúry, ktorého 16ty ročník sa konal vo viacerých mestách na Slovensku. Za organizáciou celej idey stojí České centrum Bratislava, Zastúpenie Európskej komisie a ďalší partneri združenia zahraničných kultúrnych inštitútov EUNIC.

 

Ide o sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov v podaní známych slovenských osobností, spravidla hercov a herečiek.

 

Spravidla sa čítajú vybrané časti kníh v intervaloch cca 10-15 minút vo vopred naplánovaných časových oknách tak, aby sa poslucháči stihli presunúť k ďalšiemu čitateľovi (alebo rozprávačovi?).

Event fotografie Noc literatúry Senec 2024

Mestské múzeum Senec

Priznám sa, napriek tomu, že v Senci žijem už kopec rokov, nikdy, naozaj nikdy som nebol v priestoroch Mestského múzea. Áno, trochu sa za to aj hanbím, keďže každým rokom sa tam koná niekoľko veľmi zaujímavých výstav a podujatí. Vždy som si o tom niečo pozrel, prečítal na nete ale akosi ma tam nohy nikdy ku dverám nedoniesli.

 

Stalo sa tak až teraz, keďže Noc literatúry sa konala práve tu. Múzeum sa nachádza hneď vedľa Mestského kultúrneho strediska v samostatnej historickej budove pôvodne renesančná kúrie z polovice 16. storočia, známej v Senci ako Turecký dom. Ak ste na tom tak ako som bol ja, odporúčam nájsť si chvíľku času a ísť si pozrieť aktuálne expozície. Sú veľmi pekne pripravené!

Event fotografie Noc literatúry Senec 2024

Nie je čítanie ako čítanie

Práve v kvalite čítania úryvkov bola pridaná hodnota. V Senci sa zišla zostava Juraj Predmerský, Martina Ostatníková, Peter Kiss a Diana Tuhá Hokšová. Bolo vidieť, respektíve počuť, že z pohľadu prednesu nie sú žiadne Béčka!

 

Ono totiž aj čítanie pre publikum je celkom komplexná záležitosť. Treba voliť správne tempo, aby čítanie bolo zrozumiteľné ale zároveň nebolo nudné. Dôležitá je taktiež moduláci hlasu, čiže zmeny výšku tónu a intonácie, aby sa zvýraznili kľúčové body textu a dodali mu konkrétne emócie.

 

Ak sa text nečíta s nadšením a vášňou, nedokážete zaujať poslucháčov. Respektíve… vypočujú si čo čítate, avšak nedostanú k nemu emóciu relevantnú pre jeho obsah. Na Noci literatúry v Senci to však prebehlo na jedničku.

Čo sa čítalo v Senci

ŠPANIELSKO
čítal Juraj Predmerský
Pedro Almódovar Caballero: Posledný sen
Preklad: Eva Reichwalderová

 

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
čítala Martina Ostatníková
Timothy Garton Ash: Domoviny
N Pres, 2023
Preklad: Peter Tkačenko

 

SLOVENSKO
čítal Peter Kiss
Soňa Uríková: Dôvod na radosť
KK Bagala, 2022

 

BULHARSKO
čítala Diana Tuhá Hokšová
Georgi Gospodinov: Úkryt času
Preklad: Igor Hochel

Event fotografie Noc literatúry Senec 2024

Ako sa fotilo

Ako som písal vyššie, v Mestskom múzeu v Senci som bol celkovo prvý krát. Pri čítaní na 1. poschodí bolo z technického pohľadu pre fotografa o dosť lepšie. Prirodzené slnečné svetlo ešte aj večer presvecovalo zozadu obidvoch hlavných protagonistov. Síce to znamenalo popasovať sa s protisvetlom a čiastočne s prepalmi v oblastiach okien, avšak scéna bola aspoň prirodzene presvietená. Malé doplnkové svetlo z lampy na stole slúžilo hlavne pre čitateľnosť textu počas čítania úryvkov.

 

Na hornom poschodí to bolo o kus horšie. Fotiť sa dalo, pokiaľ som teda nechcel úplne rušiť, iba z jedného miesta o šírke asi 2 metre. Priestor bol nasvietený iba svetlami, ktoré slúžia na nasvietenie expozície vystavených exponátov. To znamenalo výrazne potiahnuť ISO vyššie, tentokrát väčšina z tohto priestoru išla na hodnote 25600.

 

V princípe boli obidve scény čisto statické, postavy sa prakticky nehýbali, negestikulovali, miesta pre zmenu uhlov  a kompozície nebolo veľa. Preto ani nebude veľké množstvo fotiek v galérii. Určite by sa dalo urobiť viac, avšak bolo by to za cenu výrazného rušenia čítania úryvkov. A tomu sa vždy na akomkoľvek evente ktorý fotím snažím v maximálnej možnej miere vyhýbať.

Event fotografie Noc literatúry Senec 2024

Zopár odkazov

Fotografie z eventu Noc literatúry

Mestské múzeum, Senec

Marína Závacká, Iveta Barková talkshow event foto
Predchádzajúci Zvodka z fotenia eventu o cenzúre a propagande
Nasledujúci Naozajstné autá (a zopár električiek)
Motorpark Senec

Comments are closed.