Vesna – unikátne spojenie popu a folklóru

Vesna - Muzika Slavica tour - koncert Bratislava, fotografie z eventu

Dnešná doba je rýchla. To platí aj v hudobnom svete. Vznikne nejaký špecifický trend a odpoveďou naň je veľké množstvo skladieb, ktoré sa ho snažia vyťažiť a niesť sa na vlne. Spolu s prakticky neobmedzenou digitálnou dostupnosťou má tak tento „konzum“ za dôsledok generovanie trackov, ktoré sú IN dnes, zajtra, o týždeň… a potom sú rýchlo nahradené novým trendom. A takto sa to opakuje dokola.

 

Kapely, ktoré prinášajú na trh niečo unikátne, sú skôr výnimkou. Jednou z takých je české zoskupenie VESNA. Spájať rôzne, v princípe diametrálne odlišné žánre, nie je jednoduché. Na jednej strane to chce nájsť osoby s rovnakým nastavením a na druhej pristupovať k fúzii po hudobnej stránke citlivo, aby sa našiel správny pomer a vo výsledku to malo potrebný flow.

Vesna nie je len bohyňa jari

V slovanskej mytológii je Vesna bohyňou jari a mladosti, ktorá prináša po zime na svet teplo a nový život. A rovnaký názov svojej kapele dali dievčatá z Česka. Aktuálnu zostavu tejto rýdzo dievčenskej skupiny tvorí pätica Patrície Kaňok Fuxová, Bára Juránková, Olesya Ochepovskaya, Markéta Mužátková a Tereza Čepková.

 

Keď v roku 2018 vydali svoje debutové CD Pátá Bohyně, získali nomináciu na Objav roka. Spolupracovali s Věrou Martinovou (Bílá laň), Zuzanou Smatanovou (Bečva) a naposledy pri hite Moravo aj s raperom Egom. Za Česko súťažili aj na Eurovízii 2023, kde sa im podarilo so skladbou My Sister’s Crown obsadiť 10 priečku. S najnovším albumom Muzika Slavica vyrazili na turné, kde jedinou slovenskou zastávkou bol klub Kácečko v Bratislave.

 

Tvorba Vesny je špecifická spájaním zvuku folklóru a moderných popových trendov. Základ tvoria inšpirácie autentickými slovanskými motívmi doplnené súčasnými zvukmi nástrojov, aj experimentovanie s ďalšími smermi. Celú kompozíciu spevácky podfarbujú výnimočné hlasy, či už hlavnej protagonistky alebo doplňujúcich vokálov. V čistej kráse, bez elektroniky a iba v sprievode klavíra si ich môžete vypočuť napríklad v skladbe Běžela jsem lesem zo série Petrof Accoustic Session. Za mňa absolútna topka! 

Zmes akustiky, elektroniky, tradície a moderny

Predskokankou kapely bola rakúska speváčka a pesničkárka Marley Wildthing. Vďaka skvelej kombinácii spevu, beatom, hry na ukulele a gitaru s prepojením na looper dostala publikum do tej najsprávnejšej atmosféry. Vyžarovala z nej energia radosti, ktorá sa šírila celým podnikom.

 

Inšpiráciu kultúrnym dedičstvom je možné počuť naprieč celou tvorbou kapely. Nejde pritom iba o pôvodné korene hudby. Zo skladieb je citeľná ženskosť v jej základe a aj spojitosť so vzťahmi, témami prírody, znovuzrodenia, bolesti, lásky či nádeje. Celé je to podávané v textoch, ktoré majú svoju hĺbku, autenticitu a emóciu. Vesna je pekným príkladom toho, ako sa dá spojiť kombinácia akustiky, elektroniky, tradície a moderny.

 

Počúvať ich hudbu cez Spotify či na Youtube je jedna vec a vychutnať si ju naživo zase druhá. Preto som sa tešil aj na koncert v Bratislave. Ak by som to mal zhrnúť úplne v skratke… bolo to výborné! Bolo vidieť, že dievčatá sú naladené na jednej vlne a radosť z vystupovania pred publikom sa šírila všetkými smermi. Odohrali energický koncert, ktorý mal veľmi dobre nastavený flow a pesničkovú štruktúru. Spolu s prídavkom odznelo 19 skladieb, zoznam nájdete v setliste nižšie. Normálne by som napísal, že kapela odohrala… ale vďaka publiku, ktoré spievalo spolu s kapelou, by asi úplne nevystihovalo skutočnosť. Vďaka dievčatá, boli ste skvelé!

Vesna - Muzika Slavica - setlist koncertu

  • Bojovník
  • Bludičky
  • Kytička
  • Plakaly
  • Maritza
  • Morana
  • Morava
  • Pomiluj mě
  • V jiným stavu
  • Láska
  • Světlonoš
  • Queen of Love
  • My Sister’s Crown
  • The Silence and the Storm
  • Hej mami
  • Rosička
  • Běžela jsem
  • Dokola
  • Morava

Fotenie eventu

Na koncertoch je to proste vždy o tom dokázať sa prispôsobiť aktuálnej situácii. V tom je toto eventové fotenie „adrenalínové“. Nemáte kontrolu nad ničím, čo sa na scéne a v okolí deje. Nad ľuďmi, nad svetlom, nad priestorom. Nikoho si nedosvietite, nenapózujete. Musíte si počítať rytmus svetelných zmien. Je to o tom vedieť aplikovať skúsenosti a možnosti dobrej techniky. Všetko sa mení v sekundách… a vo finále to buď dáte alebo nie. Nie vždy môžete fotiť z miest a uhlov, z ktorých by ste mali úžasné zábery. Často je to o kompromisoch medzi priestorom, možnosťami a požiadavkami na výstupy.

 

Event som ešte v Kácečku nefotil. Dokonca som v ňom ani nikdy predtým nebol. Takže som po dohode prišiel skôr, aby som videl ako je nastavená celá scéna. Kde sú vhodné spoty na fotenie, aké je osvetlenie, rozmiestnenie hudobníčok, odkiaľ  sa kam rýchlo a bez rušenia presunúť… to všetko má vplyv na prvotnú prípravu k foteniu koncertu. Samozrejme, nejaké zmeny počas samotného eventu nastanú vždy, pretože ako hovoria vojenskí stratégovia… každý plán zlyhá pri prvom strete s nepriateľom. Ale jasne, to berte iba s nadhľadom.

 

Pódium a priestor okolo neho je v Káčeku relatívne malý. Pódium samotné je aj  nižšieho vzrastu a tak diváci stojaci v prvom rade sú prakticky od predných členov kapely vzdialení asi tak meter. Tým pádom to zúžilo možnosti odkiaľ fotiť. Buď tesne spred pódia alebo už potom iba z miest, kde sa dalo medzi návštevníkmi „predrať v dave“.

 

Chvíľu som váhal, či vôbec dlhšie sklo 70-200 bude mať zmysel a neurobím iba kombináciu dvoch širších objektívov. Napokon som to ale nechal na svojom zaužívanom setupe a cez 70-200 fotil skôr detailnejšie fotky. Vďaka predskokanovi som si to mal možnosť overiť s dostatočnou časovou rezervou.

 

Svetelne bola scéna fajn. Na to, aké malé je pódium, tam svetiel bolo dosť. Odhadujem, že tak polovica svetiel je klubová a zvyšok si priniesla aj s rampami pre bicie a klávesy kapela. Vďaka zadymeniu efekty vynikali, aj keď saturačne to bolo občas na prvý pohľad dosť silné. Atmosfericky to vystihovalo a dynamizovalo dianie na pódiu.

 

Použitá technika:
CANON EOS R6 mark II + objektív RF 70–200 mm f/2,8 L IS USM
CANON EOS R6 mark II + objektívy RF 24-70mm f2.8 L IS USM a RF 15-35mm f2.8 L IS USM

 

Použité nastavenia:
Vyváženie bielej: AWB
Hĺbka ostrosti: f2.8-3.5
Čas uzávierky: 1/320s
ISO: 3200 – 12800
Uzávierka: mechanická v režime H+

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie, pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Budem vám vďačný, ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: facebook.com/strobefotografia

Instagram: instagram.com/strobesk/

 

Pomôcť mi môžete aj pridaním hodnotenia mojej práce tu:

Google: g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z nejakého eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Pozrite si aj nasledovné odkazy:

Vesna - Muzika Slavica - fotografie z koncertu

Kácečko, Bratislava

Freedom - George Michael tribute, Fabrizio Levita, Bratislava - foto z koncertu
Predchádzajúci George Michael tribute by Fabrizio Levita

Comments are closed.