Štyri fotenia raňajkových workshopov ÚÚPV
Rozprávajme sa spolu... v Rannom pláne
S blížiacim sa termínom účinnosti novej stavebnej legislatívy vznikol na Úrade pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky koncept stretnutí s odbornou verejnosťou a novinármi pod názvom Ranný plán.
Každý mesiac sa sa tak stretáva približne 60 ľudí, ktorým vedenie úradu a pozvaní hostia prezentujú princípy, spôsoby a kroky, ktoré sa dotýkajú témy územného plánovania a výstavby.
Priamo na úrade tak vznikla nielen prezentačná ale aj diskusná platforma a priestor pre lepšiu komunikáciu cieľov, ktoré sa sledujú prostredníctvom schválených zmien zákonov. Tie vstúpia (ak sa nič s príchodom novej vlády nezmení) do platnosti začiatkom apríla 2024.
Event "Ranný plán" nie je zďaleka iba o úrade
Keďže takáto významná zmena stavebných zákonov prichádza po takmer 50 rokoch, Úrad územného plánovania a výstavby sa snaží aktívne komunikovať dopady aj prostredníctvom takéhoto typu eventu. Úprava procesov, ktoré súvisia so staveným konaním sa totiž dotýka všetkých účastníkov… od projektantov, developerov, stavebných firiem, štátnych inštitúcií až po občanov, ktorí sa chystajú na stavebné práce.
Na každom z workshopov sa okrem čelných predstaviteľov Úradu pre územné plánovanie a výstavbu (Martin Hypký, Milota Sidorová, Roman Skorka) sa medzi pozvanými hosťami predstavili aj odborníci z iných organizácií, napríklad architekt Jiří Deyl (Institut plánovaní a rozvoje hlavního města Prahy), štátny tajomník Martin Kováč (Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR), vedeckí a akademickí pracovníci Marcela Bindzárová Gergelová, Ervín Lumnitzer, Martina Zeleňáková (Technická univerzita Košice), Peter Antal (primátor mesta Žiar nad Hronom) či prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik a výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek.
Výsledkom stretnutí boli teda nielen predstavenie a diskusia o legislatívnych zmenách ale napríklad aj dopady výstavby napríklad na schopnosť pôdy zadržiavať vodu, dopady na kvalitu ovzdušia, možnosti budúceho informačného systému a práca s vrstvami a mapovými podkladmi pri plánovaní výstavby… Práve na poslednom decembrovom stretnutí zástupcovia technickej univerzity Košice ukázali výsledok doterajšej práce v rámci Proof of concept a reálneho prínosu na pilotnom meste Žiar nad Hronom.
Ako skĺbiť fotografovanie a natáčanie záznamu
Poznáte otázku „Ako zjesť slona?“. Jednoducho – treba ho nakrájať na menšie časti. A tak je to aj na tejto sérii eventov. Mať všetko natočené neznamená iba mať statickú kameru na prednášajúcich. Treba reagovať na otázky z rôznych častí publika a zachytávať otázky, odpovede aj prípadné komentáre. ďalej je potrebné mať z eventu fotografie a rýchle zábery do storiek a reelsov už počas konania workshopu.
Samozrejme z toho vyplýva že toto všetko jeden človek na evente nemôže stihnúť robiť tak, aby výsledok bol plnohodnotný. Preto z každého raňajkového workshopu zabezpečujú výstupy štyria ľudia – dvaja majú na starosti videozáznam a ozvučenie, jeden fotí a točí výstupy do storiek a reelsov ktoré sa prakticky hneď spracovávajú a ja mám na starosti fotografovanie.
Ako to prebieha na scéne
Ako som spomínal, z eventu sa robia fotky aj videozáznam. Z toho vyplýva, že ako fotograf nechcem zbytočne vchádzať do záberov kamier aby to vo finálnom spracovaní nebolo rušivé.
Vzhľadom k rozmiestneniu v priestoroch je preto miest, odkiaľ potrebujem robiť fotografie menej. To obmedzuje uhly záberov na snímkoch. Zároveň pokiaľ potrebujem fotiť raz z jednej strany publika a raz z druhej, nie je dobré prechádzať medzi rečníkmi a publikom, aj keď by to bola najkratšia a najrýchlejšia cesta z jednej strany na druhú. Preto musím obísť celú scénu cez tri spojovacie chodby, čo samozrejme zaberie nejaký ten čas. Ďalej je možné ešte fotiť spoza publika.. ale tu záleží podľa počtu účastníkov, keďže priestor je veľkostne obmedzený a stoličky sú často až po okno.
Blesk nepoužívam, priestor je celkom slušne presvetlený prirodzeným svetlom, takže rečníci sú dostatočne osvetlení a zároveň na nich vzhľadom k vzdialenosti ich sedenia k oknám nedopadajú priamo ostré slnečné lúče. Občas to síce pri niektorých fotkách hodín odraz v okuliaroch, ale tomu sa vyhnúť nedá. Fotím zvyčajne na dva-tri objektívy, širšie zábery sú buď na celú scénu alebo na rečníkov aby boli zachytení všetci na jednom snímku (Canon RF 24-70mm f2.8 L IS USM, výnimočne Canon RF 15-35mm f2.8 L IS USM) a užšie zábery, detaily… fotím s dlhším zoomom (Canon RF 70–200 mm f/2,8 L IS USM).
Aby bola zachytená celková atmosféra „priznávam“ často v užších záberoch aj samotné publikum. Umocňuje to realitu, kedy rečník hovorí k ostatným účastníkom eventu.
Fotografie zo série „Ranný plán“ ukazujú, že aj takýto typ eventu sa dá nafotiť pekne, rozmanito a nemusia to byť iba stereotypné lacne pôsobiace zábery.
Fotografie zo série eventov Ranný plán (1-4/2023)
Comments are closed.