Canon fotografický workshop s AQT a Romanom Pinčekom

AQT Canon fotografický workshop s Romanom Pinčekom

Opäť fotografovanie na "dostižke"

O mojom prvom fotení dostihov som už robil krátky blogový článok. V polovici júna som sa na Závodisko Bratislava dostal po mesiaci nečakane ešte raz. Predajca foto a videotechniky AQT (predajňu nájdete v Bratislave na Kazanskej  ulici) v spolupráci so značkou CANON organizovali fotografický workshop. 

Zaregistroval som sa hneď ako som videl na tento event upútavku. Dôvodov bolo viac a išli ruka v ruke:

  • Bolo to zadarmo (aj občerstvenie) 🙂
  • Fotím taktiež so značkou Canon a preto super možnosť vyskúšať techniku nad kúpou ktorej uvažujem
    • (a vyskúšať techniku, ktorú si aj tak nebudem môcť kúpiť 🙂
  • Naučiť sa niečo od vedúceho zájazdu fotografa Romana Pinčeka
  • Aktívne stráviť slnečný deň s ďalšími fotografmi
AQT Canon fotografický workshop s Romanom Pinčekom
Vzdialenosť k boxom takmer 300 metrov, k "objektu záujmu" cca 200.

Desaťtisícové fotografické objektívy na dosah ruky

AQT robieva rôzne workshopy s viacerými značkami – Nikon, Fujifilm, Sony. Tento fotografický event bol organizovaný spoločne s Canonom. To bolo aj jedným z motivátorov prísť a mať možnosť pracovať so špičkovou technikou a overiť si v praxi ako funguje. Počet miest bol obmedzený a „vypredané“ bolo prakticky už v prvé dni od zverejnenia na sociálnych sieťach.

 

Možností čo otestovať bolo veľa – od samotných fotoaparátov Canon EOS R3, R5, R6, R7 cez snáď 20 kúskov objektívov – od základných až po super teleobjektívy. Niekto prišiel iba s vlastnou kartou a požičal si všetko, niekto so svojim fotoaparátom.

U mňa to bol ten druhý prípad, keďže na svoj Canon EOS R6 Mark II som zvyknutý. Išlo mi teda skôr o laborovanie s nastaveniami samotného fotoaparátu a vyskúšanie objektívov s dlhou ohniskovou vzdialenosťou.

AQT Canon fotografický workshop s Romanom Pinčekom
Dostihy klusákov sa taktiež bežali vo svižnom tempe.

Najprv teória, potom prax

AQT pripravilo kompletný workshop so všetkým, čo k tomu patrí. S Romanom Pinčekom sme si v úvode prešli základy kompozície pre takýto typ eventovej fotografie a nastavenie fotoaparátov.

 

Následne sme dostali rýchlokurz bezpečnosti aby sme vedeli kde a kedy sa môžeme pohybovať, ako sa správať aby sme nechtiac nevystrašili kone alebo neobmedzovali priebeh dostihov. Na rozdiel od môjho minulého fotenia sme totiž dostali aj zelené vesty s označením, takže sme sa dostali aj na vnútornú časť dostihovej dráhy a tak bolo možné fotiť aj z úplnej blízkosti stopy, kadiaľ kone bežia. 

 

Rozdelili sme sa na niekoľko skupín a podľa toho si striedali počas dňa jednotlivé spoty, aby si každý vyskúšal fotenie z rôznych miest. Tu mi pomohla moja minulá návšteva, takže som vedel, kam našu skupinu odviesť.

Deň na závodisku odštartoval dostihmi klusákov a následne pokračoval klasickými dostihmi.

AQT Canon fotografický workshop s Romanom Pinčekom
Štarty dostihových koní sú rýchlejšie ako sa z fotografie môže zdať.

Fotografií nemusí byť veľa

Tentokrát som zďaleka nefotil tak veľa ako minule. Išlo mi skôr o to, naozaj vyskúšať si sklá (objektívy), ktoré jednak zvažujem (100-500mm) alebo som na ne proste zvedavý (400, 600 a 800mm). Z toho dôvodu som preto vo finále do postprocesu urobil iba zopár ilustračných fotografií, ktoré nájdete v galérii nižšie.

 

Najdlhšie čo mám doma a fotím s ním väčšinu eventov je Canon RF 70-200mm f2.8 s ktorým sa dá fotiť aj rýchlo aj na stredné vzdialenosti a po odzoomovaní aj na relatívne krátke. Práve možnosť rýchleho prechodu cez celé pole je výhodou zoomov a pri takom dynamickom športe ako sú dostihy to umožňuje nasekať v jednom úseku viacero fotografií. Stíha sa tak v rámci pár sekúnd, ktoré kone bežia okolo spotu stihnúť aj celú skupinu rútiacu sa zo zákruty dostihového oválu až po bližší detail, keď sú kone a jazdci pár metrov od fotografa.

Dlhé pevné sklá zase dávajú možnosť ísť na detail pri dlhej vzdialenosti, chce to však následne cvik nielen rýchlo preostrovať ale aj zachytiť cieľový objekt (v tomto prípade koňa aj s jazdcom). Zmena uhla pár centimetrov u fotografa môže byť vo finále podľa vzdialenosti od objektu aj niekoľko metrov. Následne hľadať cieľ cez hľadáčik fotoaparátu môže znamenať, že nestihnete nejakú jedinečnú momentku. Samozrejme, riešením je mať aj sekundárny fotoaparát s iným sklom a rýchlo ho len prehodiť v ruke.

AQT Canon fotografický workshop s Romanom Pinčekom
Nemám lepší popisok k fotke iba... Idú sa bomby!

Bol to skvele strávený fotografický deň

Ďakujem AQT, CANONu a Závodisku Bratislava za možnosť stráviť skvelý deň s fotoaparátom v ruke. Organizátori mysleli na všetko – od pripraveného zázemia, catheringu, vedenia workshopu skúseným fotografom až po možnosť priamo na mieste si vytlačiť vybrané fotky. Nechýbal ani zľavový voucher pre všetkých účastníkov kurzu. Teším sa na ďalší podobný workshop.

Oficiálne video z AQT Canon fotografického workshopu

Páči sa vám moja tvorba?

Ak sa vám páči to čo vidíte – moje blogy či fotografie pomôžte mi ich šíriť do digitálneho sveta. Mne každé fotenie a písanie zaberie niekoľko hodín. Vaša podpora vám zaberie iba niekoľko sekúnd!

 

Stačí ak ma podporíte sledovaním mojich sociálnych sietí:
Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia

Instagram: https://www.instagram.com/strobesk/

 

Prípadne ak uznáte za vhodné, pridajte mi hodnotenie mojej práce tu:

Google: https://g.page/r/CXyzHNpjciUhEB0/review

Facebook: https://www.facebook.com/strobefotografia/reviews

 

A samozrejme, ak budete potrebovať fotografie z eventu, ozvite sa a dohodneme si detaily.

Fotky z eventu - AQT Canon workshop

SZUŠ Madaraszovej Senec koncert event fotografia
Predchádzajúci Koncert absolventov SZUŠ R. Madarászovej v Senci
Nasledujúci Vracia sa umenie do architektúry?
Umenie sa vracia do architektury - fotografie z eventu

Comments are closed.